Što radi babica?
Što radi babica?
Osjećaš li snažnu povezanost s čudom stvaranja života? Je li te uvijek fasciniralo kako se život rađa? Kao babica, ti si prva osoba koju novorođenče i njegova majka vide. Babice pružaju potporu, skrb i stručnost tijekom trudnoće, porođaja i poslije njega. Zadatak ti je osigurati da majka i dijete budu sigurni, zdravi i dobro zbrinuti. Bilo da je riječ o pomoći pri prirodnom porodu, savjetima o dojenju ili brizi za novorođenčad, babica je tu da pruži potporu i stručnost.

Koje su vještine potrebne za babice?
Biti babica nije samo posao, to je poziv. Moraš imati duboko razumijevanje fiziologije žene i razvoja fetusa. Također, moraš biti sposobna pružiti emocionalnu potporu i razumijevanje, jer porod može biti emotivan i stresan trenutak za majku.
Hard skills
- Medicinske i primaljske vještine
- Poznavanje postupaka i intervencija tijekom porođaja
- Poznavanje postnatalne skrbi
Soft skills
- Empatija i razumijevanje
- Strpljenje
- Odlične komunikacijske vještine
- Sposobnost donošenja brzih odluka
Kolika je plaća babice?
Prosječna mjesečna plaća za babice u Hrvatskoj je 1.295 EUR neto, a raspon plaće za babice je u pravilu između 1.097 EUR i 1.458 EUR.
Kako postati babica?
Da bi postala babica, potrebno je visoko obrazovanje iz područja primaljstva ili sestrinstva s specijalizacijom za primaljstvo.
Kakva je budućnost babice?
Zanimanje babice je od davnina prepoznato kao ključno u svakom društvu. Dok medicinska tehnologija napreduje, uloga babice također se prilagođava, ali njena srž ostaje ista - brinuti se za majku i dijete. S obzirom na sve veći naglasak na prirodnom porodu i individualnom pristupu svakoj trudnici, potražnja za babicama raste. Kroz karijeru, možeš se specijalizirati za određena područja, poput porođaja u vodi, akupresure za olakšavanje bolova ili aromaterapije. U svakom slučaju, babica ima priliku svakodnevno svjedočiti čudu života i pružiti ruku podrške onima koji ulaze u svijet majčinstva.