PRIJAVE ZA POSAO

Koje vještine dodati u životopis

Dok pažljivo sastavljate životopis i prilagođavate ga prema radnom mjestu za koje ćete se prijaviti, trebate znati da odlomak o vještinama može puno utjecati na vaš poziv na razgovor za posao. U vašem životopisu odlomak o vještinama pokazuje da imate potrebne vještine za radno mjesto na koje se prijavljujte. Poslodavci često prvo provjere vaše vještine kako bi odlučili je li vas trebaju pozvati na razgovor za posao, dakle sljedeći korak nakon što pošaljete životopis.

Ovdje ćemo vam pokazati koje vještine trebate dodati u vaš životopis, kao i savjete o tome kako najbolje napisati odlomak o vještinama.

1. Zašto vam je uopće potreban odlomak o vještinama

Životopis treba biti jezgrovit i pregledan kako bi osoba koja čita vaš životopis mogla u kratkom roku provjeriti jeste li prikladan kandidat za traženo radno mjesto. Iz toga razloga u životopisu ima smisla dodati odlomak koji opisuje vaše vještine.

U idealnom slučaju bi se vaše vještine trebale iščitati iz vašeg radnog iskustva. Međutim životopisi se prvi put, odnosno u predselekciji, najčešće samo letimično pročitaju, pa onda morate vaše vještine na pregledan način prikazati u obliku popisa ili pomoću cijelog odlomka kako bi čitatelju bili uočljivi.

Kako biste bili sigurni da će ATS sustavi (automatizirani sustavi za praćenje kandidata koji će „pročitati“ vaš životopis prije bilo koje osobe iz ljudskih resursa) iz vašeg životopisa prepoznati da ste prikladan kandidat, svakako upotrijebite vještine i izraze iz oglasa za posao na koji se prijavljujte.

Općenito odlomak o vještinama kod životopisa će pomoći kod „optimizacije“ ljudske i softverske provjere.

2. Zašto ljudski resursi provjeravaju vještine u životopisu

Za određena radna mjesta jednostavno morate posjedovati određene vještine. Ne možete biti programer, ako ne znate programirati ili knjigovođa ako ne znate knjigovodstvo.

HR menadžeri pokušavaju saznati jeste li vi najbolji kandidat za određeno radno mjesto, stoga navedite vještine koje odgovaraju vašem radnom iskustvu o kojem ste pisali u životopisu. Između ostalog poznavanje određenih vještina puno govori o vašim afinitetima i pomaže da se o vama dobije potpunija slika.

3. Što možete dodati u odlomak s vještinama

Odlomak za vještine bi se trebao odnositi samo na vaše tvrde vještine (eng. hard skills), odnosno vještine koje se mogu mjeriti. To mogu biti vještine koje se odnose na struku, programski jezici, poslovni softveri i slično. Dakle sve što se može naučiti, definirati i izmjeriti.

Ključne riječi su ovdje važne, ali to ne znači da trebate napisati sve vještine koje znate, nego je pametnije obratiti pozornost na vještine koje su relevantne za poziciju na koju se prijavljujte. Tu možete dodati i vještine koje ste stekli pomoću tečaja (ili samostalno naučili) ili možda niste svakodnevno koristili, ali su važne za prijavu.

Ispunite strateški svoje vještine i nemojte nabrajati stvari koje zapravo ne možete raditi na visokoj razini. Mislimo na sve one koji kažu da su „odlični“ u Excelu :)

Ako se prijavljujete za radno mjesto za koje se apsolutno podrazumijevaju određene vještine, onda ih morate navesti u odlomku za vještine jer se možda iz radnog iskustva neće zapaziti.

Koje vještine ne biste trebali dodati

Vještine koje su pomalo očite se mogu odbaciti. Općenito više nema potrebe navoditi vještine poput „Word“ ili „Excel“, jer se podrazumijeva da to znate, osim ako je u oglasu za posao izričito navedeno kao uvjet. Također biste trebali izbjegavati vještine koje su potpuno ne povezane s radnim mjestom na koje se prijavljujete.

Trebam li dodati i svoje meke vještine

Meke (eng. Soft skill) vještine (poput komunikacija, vodstvo i timski rad), se često smatraju jednako važnim kao i tvrde (eng. Hard skills) vještine, ako ne i više. Neki stručnjaci iz ljudskih resursa smatraju meke vještine ne treba dodavati u životopis, jer ih je potrebno dokazati kroz primjere i teže ih je procijeniti.

Iako su meke vještine izuzetno važne, morate ih kroz primjere pojasniti. Reći da ste, na primjer, dobar komunikator, beskorisno je bez konkretnih primjera koji to potkrepljuju.

Podcjenjivanje i precjenjivanje vaših vještina

Možda ste samo skromni, ali umanjivanje vaših sposobnosti je velika greška. Također nemojte navesti vještine koje zapravo ne možete raditi na visokoj razini.

Podijeli:

Još savjeta

Vještine koje će ti pomoći da napreduješ na svojem poslu

Biti dobar u obavljanju svojih poslovnih zadataka, ponekada ti neće biti dovoljno kako bi napredovao i kako bi se ugodno osjećao u svom poslovnom okruženju. Ove vještine olakšat će ti stvaranje dobrih odnosa na poslu, te rješavanje problema

Kako provesti SWOT analizu i unaprijediti svoje poslovanje

SWOT analiza je snažan alat koji vam može pomoći da bolje razumijete vaše poslovanje, identificirate ključne snage i prilike te prepoznate slabosti i prijetnje s kojima se suočavate. U ovom članku, detaljno ćemo istražiti kako provesti SWOT analizu korak po korak i kako je iskoristiti za poboljšanje vaše tvrtke ili projekta.

Je li kasno pokrenuti svoj YouTube kanal?

Postoji opći mišljenje da se pokretanje YouTube kanala više ne "isplati" jer vlada mišljenje da smo zakasnili. Iako je istina da se YouTube senzacija postaje preko noći, to ne znači da ne može postati uspješan „YouTuber“ — samo će trebati vremena. Uspjeh utjecajnih YouTubera natjerao je marketinške stručnjake da promijene način na koji potencijalno mogu doprijeti do svoje publike, tako da je zapravo vrlo dobro imati vlastiti uspješni kanal. YouTube je u međuvremenu postao platforma koju tvrtke sve više koriste, a isto tako i osobe koje žele da se njihov glas što dalje čuje.

Nemaš vlastiti kapital, a želiš pokrenuti biznis?

Načine financiranja možemo podijeliti na tradicionalne i netradicionalne. U tradicionalne se načine ubrajaju vlastita sredstva, tj. ušteđevina, pomoć obitelji, krediti, razni poticaji, leasing, dobavljači i kupci.

Što je najgore kad se vratiš s prakse ili posla iz inozemstva

Nakon što sam upoznala čari druge kulture i doživjela nedoživljena iskustva, vratila sam se doma, obitelji i prijateljima te im s oduševljenjem pričala o svemu. No, oni su samo slijepo slušali. Tada sam postala svjesna jedne stvari - oni ne znaju koliko sam se promijenila.

Zašto je važno tražiti šefa povratnu informaciju?

Neke stvari radimo nesvjesno ili vjerojatno ne znamo drugačije. I baš zato trebamo tražiti šefa, i kolege, povratnu informaciju. Recite mu da biste htjeli porazgovarati s njim i hrabro nastupite. Pitajte ga je li zadovoljan vašim radom, smatra li da postoje vještine koje trebate vježbati, koje stvari radite odlično i koja su mu daljnja očekivanja.


© 2025 Adorio - made within Croatia