Savjet za karijeru

Sve tajne sastanka

Iako je riječ o poslovnom okruženju, trebate imati dozu opuštenosti i ljudskosti. Sastanak započnite s komplimentom, bilo osobe s kojom imate sastanak ili pak nekog detalja u uredu.

Martina Raškaj, mag.oec.

Dobra je priprema pola obavljenog posla. Tako i na sastanku možete briljirati, čak i ako ga samostalno održavate po prvi put. Sve je uvijek stvar vježbe i pripremljenosti. Sa svakim sljedećim sastankom, bit ćete pametniji, još bolje pripremeljeni, s još više iskustva. No, od kuda uopće početi, kako strukturirati sastanak, što trebate izbjegavati i što poslije?

Kako se dobro pripremiti?
Predvidite, a onda i razradite sve moguće scenarije. Prije svega, posvetite se temi sastanka. Razradite ju po natuknicama (ako je moguće), a korak više koji možete napraviti je da dnevni red sastanka pošaljete klijentu nekoliko dana ranije kako bi se i on mogao kvalitetno pripremiti. Prolazite sastanak u glavi, glumite sebe pa drugu stranu, postavite pitanja za koja mislite da bi vas mogli pitati, napravite strategiju pozitivnog i negativnog odgovora. Zamolite kolegu s većim iskustvom da odradi probni sastanak s vama. Što sigurniji budete u sebe, to ćete bolje vladati situacijom.

Struktura sastanka
Iako je riječ o poslovnom okruženju, trebate imati dozu opuštenosti i ljudskosti. Sastanak započnite s komplimentom, bilo osobe s kojom imate sastanak ili pak nekog detalja u uredu. On treba biti iskren, a druga strana će se odmah bolje osjećati. Već ste u prednosti, a da druga strana toga često nije ni svjesna. Kreće se uvijek s jednostavnim i laganim temama, poput puta do mjesta sastanka, sezona poslovanja - uvod ili tzv. čavrljanje. Neka ne traje duže od par minuta. Glavni dio neka bude profesionalno odrađen, držite se agende i glavne teme sastanka. Obavezno vodite bilješke, a na kraju još jednom ponovite ono što je dogovoreno i tražite drugu stranu da potvrdi.

Dozvoljene i "zabranjene" teme
Dozvoljeno je biti opušten, nasmijati se, dati kompliment, a poželjno je držati se teme, ne odugovlačiti i biti što konkretniji i efikasniji. Nije sramota ako ne znate odgovor na pitanje. Dapače, budite iskreni, recite da ste novi u ovom poslu te da ćete u najkraćem roku saznati odgovor i javiti. Ono što svakako treba izbjegavati na sastanku su etničke, rasne, vjerske i političke teme. Tome jednostavno nije mjesto na sastanku. Čak i ako klijent postavi pitanje na neku od spomenutih tema, odgovorite neutralno i spontano prijeđite na drugu temu jer nikad ne znate kako vaš odgovor i stav može utjecati na drugu stranu.

Što nakon sastanka?
Kako biste ostavili još profesionalniji dojam, a i radi lakšeg praćenja komunikacije, isti ili najkasnije sljedeći dan pošaljite e-mail osobi s kojom ste bili na sastanku. Zahvalite se na njihovom vremenu i ugodno provedenom sastanku te istaknite dogovorene obaveze i datume do kada se iste trebaju ispuniti. Na vama je da preuzmete kontrolu oko ispunjavanja obaveza s obje strane i pratite do željenog ishoda.

Imajte sliku sastanka u glavi, dobro upoznajte tematiku, budite sigurni u sebe i ne dopustite da vas iznenade.

Podijeli:

Image Description

Martina Raškaj, mag.oec.

Savjetnica za životopis i zapošljavanje. VELIKI optimist. Strastveni istraživač. Vječni putnik. Područje rada: Promjena kao komfor zona.
Još savjeta

Niste li prekvalificirani za ovu poziciju?

Osobe koje vas intervjuiraju ponekada će vas pitati je li mislite da ste prekvalificirani za poziciju na koju se prijavljujete. Odgovaranje na ovo pitanje može bit nezgodno. Najbolje bi bilo da na ovo pitanje odgovorite tako što objasnite zbog čega ste zainteresirani za poziciju, čak iako ste možda prekvalificirani za ulogu. Osim toga pokušajte pokazati na koji način će vaše vještine koristiti kompaniji.

Stalno ste zauzeti? Od čega ZAPRAVO bježite?

Opterećivanje velikim brojem aktivnosti u našem danu nije jedini način na koji izbjegavamo suočiti se s "pravom istinom", bježeći od onih stvari koje nas istinski more.

Ključne vještine i iskustva koja biste trebali steći na praksi

Praksa predstavlja važan korak u profesionalnom razvoju svakog mladog stručnjaka. Ona pruža priliku za stjecanje praktičnog iskustva, razumijevanje radnog okruženja i razvijanje vještina neophodnih za buduću karijeru.

Kako ostaviti dobar prvi dojam na poslu?

Prvi dojam u poslovnom svijetu ima veliku važnost. Ovo nije samo trenutak kada upoznajete nove kolege, već prilika da postavite temelje za svoj dugoročni uspjeh i profesionalni rast. U ovom detaljnom vodiču, istražit ćemo kako možete efikasno ostaviti dobar dojam na poslu.

Treba li na poslu razgovarati o politici?

U modernom radnom okruženju, gdje se kultura otvorenosti i slobodnog izražavanja često potiče, tema politike neizbježno pronađe svoj put do uredskih stolova i pauza za kavu. No, je li razgovaranje o politici na poslu prihvatljivo? Kako se može pristupiti ovoj osjetljivoj temi bez izazivanja napetosti među kolegama?

Kako zdravo jesti na poslu i izbjegavati slatkiše: Savjeti za produktivniji radni dan

Jeste li ikada primijetili kako se vaša produktivnost na poslu može drastično promijeniti ovisno o tome što jedete tijekom radnog dana? Unos hrane igra ključnu ulogu u vašem općem zdravlju i energiji, a često može biti izazovano jesti zdravo dok ste na poslu. Posebno je teško odoljeti slatkišima koji često vrebaju u uredu. No, s nekoliko jednostavnih savjeta, možete se lako organizirati i osigurati zdravu prehranu tijekom radnog vremena.


© 2025 Adorio - made within Croatia